PRODUKT

Betonowa fontanna, Kraków

Historia tego projektu rozpoczęła się 50 lat temu. Rzeźba została zaprojektowana przez awangardową rzeźbiarkę – Marię Jaremę w 1949 roku, dla uczczenia setnej rocznicy śmierci naszego sławnego kompozytora – Fryderyka Chopina.

Artystka zgłosiła gipsowy model rzeźby, przedstawiający fontannę w kształcie wielkiego fortepianu, na konkurs na pomnika Chopina i zdobyła jedną z nagród. Projekt został przyjęty owacyjnie przez wielu ekspertów, ale niestety na tym się wówczas skończyło. W Polsce był to dla pomników politycznych. Gipsowy model rzeźby czekał w magazynie Muzeum Narodowego, aż do roku ubiegłego, kiedy to zrealizowano projekt. Pomysł powrócił w 40 rocznicę śmierci Marii Jaremy, kiedy postanowiono zbudować fontannę na miejscu starej i zniszczonej fontanny w pięknym Parku Planty, w pobliżu Filharmonii i Starego Miasta. Przygotowanie do realizacji projektu zajęło kolejne 8 lat. Projekt, a raczej wizja Jaremy została „przetłumaczona” na precyzyjny projekt przez inną słynną rzeźbiarkę z Grupy Krakowskiej – Wandę Czełkowską.
Rzeźbę, nazwaną „wodną rzeźbą”, którą uruchomiono 2 października 2006, wykonano z betonu bazującego na AALBORG WHITE cement wzmocnionego włóknami szklanymi (GRC). Jest to cienko-ścienna konstrukcja oparta na rdzeniu z pianki polistyrenowej.
W tym przypadku biała zaprawa została zabarwiona żółtym pigmentem. Zastosowanie AALBORG WHITE cement i odpornych na alkalia włókien szklanych w produkcji betonu, przyniosło satysfakcjonujące pod względem technicznym i estetycznym efekty.
Zostało również zastosowane bardzo interesujące rozwiązanie cyrkulacji wody w fontannie: woda wytryska z „pokrywy pianina” tworząc 8 strun oraz z młoteczków, które są naprzeciw.
Woda wytryskująca z młoteczków wpada w specjalne otwory w pokrywie pianina. Podświetlenie rzeźby uzupełnia jej unikalną konstrukcję. Strumienie wody zostały podświetlone przez fluorescencyjne tuby w siedmiu podstawowych kolorach. W ciągu dnia jest to biały i żółty.
Ten piękny przykład sztuki został sfinansowany przez Miasto Kraków. Jest to znakomity przykład zastosowania AALBORG WHITE cement jako materiału budowlanego, który może zostać użyty do najbardziej wyrafinowanych betonowych projektów.
Jest to również pierwsza takiego typu realizacja wykonana przez firmę GRC System z Krakowa i mamy nadzieję, po tym sukcesie, na więcej takich projektów z zastosowaniem AALBORG WHITE cement w przyszłości.

Dane:
Projektanci: Maria Jarema
Wanda Czełkowska

Architekt: Marta Kozielec
Inwestor: Miasto Kraków
Wykonawca: GRC System Sp. z o.o. – konstrukcja betonowa.


Klinknij tutaj aby uruchomić pokaz slajdów.