Firma

Historia

Produkcję białego cementu w Aalborgu, Dania, rozpoczęto w latach 1930 – 1931, kiedy powstało zapotrzebowanie na biały lub o jasnej barwie cement służący do produkcji cementów kolorowych.

Na początku kaolin używany w procesie wypalania białego klinkieru sprowadzano z Anglii lub Czechosłowacji, a piasek był dostarczany z fiordów, w pobliżu fabryki w Rordal. W tych latach kontrola produkcji polegała na tym, że dyrektor razem z kilkoma pracownikami wykonywali codzienne obchody, sprawdzając jakość białego klinkieru. Pobierano próbkę i przeprowadzano analizę koloru. Klinkier był wystawiany na działanie światła wydobywającego się z fluorescencyjnej rurki i porównywany z białą tablicą. Jeśli wynik testu był zadowalający, produkcja mogła być kontynuowana.

Kliknij zdjęcie aby zobaczyć powiększenie

W latach 70-tych, biały klinkier był produkowany w starym piecu z 1934 roku, który do zakończenia drugiej wojny światowej był jednym z największych pieców na świecie.

Klinkier cementowy był mielony w starej przemiałowi, która była sterowana i kontrolowana ręcznie. Brygadzista robił obchód, nasłuchując, dotykając i obserwując pracę maszyn. Nosił ze sobą wielki młotek, klucz nastawny i puszkę oleju, aby na bieżąco konserwować maszyny.

Proces pakowania, również odbywał się ręcznie. Robotnik układał worki na maszynie pakującej, składającej się z sześciu rękawów. Kiedy układał ostatni worek – pierwszy był już napełniony i rozpoczynał całą czynność od początku.

Z powodu kryzysu energetycznego w połowie i końcu lat 70-tych, rozpatrywano decyzję o zaprzestaniu produkcji białego cementu i skupieniu się wyłącznie na rynku szarego cementu. Decyzja ta, szczęśliwie, nie została wprowadzona w życie. Okazało się, że inne fabryki zaprzestały produkcji białego cementu, na skutek czego podaż tego surowca nie była wystarczająca dla zaspokojenia popytu. Dzięki temu, produkcja białego cementu stała się intratnym przedsięwzięciem.

Od tamtego czasu Aalborg Portland zanotowała szybki rozwój w zakresie produkcji i sprzedaży białego cementu. Grupa jest reprezentowana na arenie międzynarodowej zarówno, jeśli chodzi o fabryki i biura sprzedaży, jak również sieć dystrybucyjną.