Rzeźba ta, o ponad 6 metrowej wysokości, wykonana z białego cementu zawiera wiele symboli. Pomysł wykonania tego dzieła opiera się na rzeźbie znajdującej się na dziobie galeonu, będącej ważnym symbolem chroniącym marynarzy na morzu. W dziwny sposób anioł stróż, kobieta i syrena są połączone w tej rzeźbie jako jedność.
Figura Janusa
Rzeźba ta jest dwustronną figurą Janusa, mitologicznego stwora z dwoma twarzami, symbolizującymi jednocześnie początek i koniec, przeszłość i przyszłość, wyjazd i powrót do domu. Podróżnicy przybywający od strony morza widzą otwartą ekstrawertyczną stronę rzeźby, podczas gdy zamknięta w sobie i kontemplacyjna strona skierowana jest na ląd.
Wkład dzieci w tworzenie
Aspekt ochronny symboliki rzeźby jest spotęgowany poprzez osobisty udział dzieci w tworzeniu dzieła. Blisko 900 dzieci pomagało rzeźbiarzowi w tworzeniu „Morskiej Pani”. Każde dziecko przyczyniło się do powstania dzieła, przeznaczając szklaną lub ceramiczną figurkę do zatopienia w rzeźbie. Niektóre figurki zostały zamieszczone na pelerynie, a inne na ciele, podobnie jak łuski na ogonie syreny.
Zdjęcia zamieszczamy dzięki uprzejmości pp. Flemminga Thingbeaka oraz Inger S. Pedersen.