Celem studenckiego projektu, którego rezultatem było powstanie ławki do odpoczynku, było zbadanie ograniczeń w zastosowaniu betonu zbrojonego oraz ocena tego materiału pod kątem uzyskania odpowiednich parametrów grubości, gładkości i precyzji.Dwie części
Ławka posiada dwie części. Jedna to powierzchnia, na której można się położyć oraz druga, bardziej masywna, do której powierzchnia jest przymocowana. To odzwierciedla sam pomysł ławki, jako lekkiej konstrukcji wspartej na czymś cięższym. Ciało jest ułożone na powierzchni gładkiej jak szkło. Faktycznie użyto tutaj tafle szklane o grubości 6 mm jako szalunek. W ten sposób stworzono ostre połączenie w miejscu styku obydwu powierzchni.
Słowo odpoczynek /hvile/ wyryte na powierzchni odzwierciedla wysoką precyzję wykonania elementu. Jednakże ta wysoka precyzja kontrastuje z chropowatym szalunkiem użytym na innych powierzchniach gdzie zastosowano zwykłe drewniane deskowanie.
Ławka ma tylko 50 mm grubości i 1.200 mm rozpiętości. W środku znajdują się dwie warstwy zespawanej stali uformowanej w 3 mm kratkę z „oczkami” 30 mm.
Fakty
Waga obydwu części wynosi 200 kg.
Receptura mieszanki: 1,38 litrów wody, 10 g białej krzemionki i 60 g plastyfikatora na każde 10 kg białej zaprawy.
W celu uzyskania dalszych informacji wyślij e-mail do:[email protected].